Przegląd gitar Fendera

  GITARY FENDER
  Fender jest firmą powstałą w 1946 roku, którą założył Leo Fender. Marka ta produkuje między innymi gitary, wzmacniacze gitarowe, efekty gitarowe, struny i akcesoria, na przykład paski. Fender zyskał rozgłos dzięki temu, że jako pierwsza marka wypuściła na rynek gitary elektryczne i basowe z litym korpusem.

  Telecaster
  Telecastery mają najdłuższą historię wśród gitar Fendera, ponieważ powstały jako pierwsze. Pierwsze modele nosiły nazwę Esquire, a w roku 1951 powstał Broadcaster. Nazwa ta nawiązywała do zamiłowania Leo Fendera do oglądania telewizji, jednak jak się później okazało, nazwa ta była już zajęta przez firmę Gretsch, która budowała perkusje pod szyldem Broadcaster. Marka Fender musiała szybko działać i zmienili nazwę na Telecaster. Gitary te produkowane są do dziś i cieszą się wielką popularnością wśród kręgów muzyki country, ale także rockowej czy metalowej, bo warto wspomnieć, że John Lowery, znany szerzej jako John 5 posiada bardzo pokaźną kolekcję telecasterów, których używa do łączenia muzyki country z metalem. Warto zainteresować się tym gitarzystą, ponieważ jest to bardzo ciekawa i wyrazista osobowość.

  Stratocaster
  Stratocaster jest najbardziej znaną konstrukcją wśród gitar Fendera. Model ten powstał w 1954 roku, a jego nazwa nawiązuje do samolotu Boeing B-52 Stratofortress. Największą popularność przyniósł tej gitarze Jimi Hendrix, który bardzo cenił sobie brzmienie stratocasterów. Fakt, że Jimi Hendrix był inspiracją dla wielu gitarzystów sprawił, że muzycy tacy jak John Frusciante, David Gilmour, Jeff Beck czy Yngwie Malmsteen widywani są najczęściej z taką gitarą i trudno się dziwić, w końcu stratocaster jest gitarą przełomową.

  Jaguar
  Pod ta drapieżną nazwą kryje się drapieżna gitara. Pierwszy Fender Jaguar został wyprodukowany w 1962 roku, a jego produkcja została wstrzymana w 1975 roku, jednak na szczęście produkcja ruszyła na nowo w 1999 roku i trwa do dziś. Model ten był i jest używany przez wielu wielkich gitarzystów takich jak Johnny Marr czy Tom Verlaine, ale największą sławę zapewnił mu Kurt Cobain. To właśnie tą gitarą zachwycał się lider zespołu Nirvana i sam wpadł na pomysł by połączyć jaguara z inną gitarą Fendera, noszącą nazwę Mustang. W ten sposób powstała hybryda znana jako Fender Jagstang.

  Gitary akustyczne
  Gitar elektrycznych marki Fender jest bardzo wiele i są one tematem na znacznie dłuższy elaborat, ale nie należy zapominać o tym, że Fender produkuje także znakomite gitary akustyczne. Sekret pięknego akustycznego brzmienia tkwi w jakości drewna i technologii produkcji, a jedno i drugie nie jest niczym obcym dla Fendera. Prawdziwą perełka są tanie gitary o nazwie Fender CD 60, które są doskonałym wyborem dla wszystkich początkujących gitarzystów. Dobre drewno, wygodny gryf i niska cena sprawiają, że gitary te są jednymi z najczęściej wybieranych gitar akustycznych. Warto rozglądać się za akustycznymi modelami tego producenta, ponieważ gitary takie jak Fender F-1000 czy Fender Sonoran pokazują, że gitara nie musi kosztować fortuny aby brzmiała znakomicie.

  Czy wiesz, że
  Gitary znane jako Dobro, czyli gitary rezofoniczne były bardzo popularne w muzyce bluesowej z lat trzydziestych i czterdziestych. Gitary te mają bardzo charakterystyczne brzmienie, które zawdzięczają metalowej membranie. Świetnym przykładem takiej gitary jest Fender Top Hat Resonator.

  Podsumowanie
  Sprzęt marki Fender posiada długa i bogatą historię. Firma ta produkuje sprzęt najwyższej jakości i tyczy się to nawet tanich gitar. Wybierając sprzęt Fendera możemy być pewni, że nie trafimy na felerny produkt. Warto jednak dokładnie przewertować ofertę sprzętu tej marki, ponieważ jest ona bardzo długa i bogata w ciekawe instrumenty.