Historia Telecastera

  Jak narodził się Telecaster
  Wiosną roku 1950 Fender Electric Instruments Company wprowadził jedno-przystawkową gitarę elektryczną typu solid-body, którą nazwał Esquire. Firma zaczęła przyjmować zamówienia na nowy model, jednak zanim Fender zaczął pełną produkcję, gitara została przeprojektowana. Pojawiły się dwie przystawki i zmieniła się nazwa na Broadcaster. Następnie w roku 1951, Broadcaster został zmieniony na znanego nam dobrze Telecastera, z powodu podobnej nazwy perkusji Gretscha – Broad-kaster.
  Mimo, że już w latach 30 podejmowano próby stworzenia gitary typu solid-body, to właśnie Telecaster został pierwszą gitarą tego typu, która odniosła komercyjny sukces.
  W roku 1951 Fender otrzymał prawo patentowe na swoją gitarę i to właśnie za sprawą tej firmy, gitara elektryczna stała się tak popularna. Zarówno Gibson Les Paul jak i późniejszy model Fendera – Stratocaster, były inspirowane właśnie designem Telecastera. Leo Fender został nawet okrzyknięty Henry Fordem przemysłu gitarowego.

  Leo otwiera nową pracownię

  Po sukcesie jaki przyniósł Fenderowi Telecaster, który był podobno sprzedawany za 189.50 dolarów, Leo zamknął swój mały sklep, żeby przenieść wszystkie swoje środki na utworzenie pierwszej poważnej manufaktury. Pod koniec lat 60 XX wieku, Telecaster oraz jego różne odmiany, zrewolucjonizowały tworzenie i nagrywanie muzyki popularnej. Mimo, że istniał już Stratocaster, wielu muzyków twierdziło w tamtych czasach, że to jednak Telecaster jest najlepszą gitarą jaka wyszła spod rąk Leo.
  W międzyczasie Leo borykał się z problemami dystrybucyjnymi. Doszło nawet do sytuacji, w której z powodu zbyt długiego przetrzymywania gitar w magazynie, zostały one zaatakowane przez korniki. Nieświadomy niczego Fender, był zmuszony przyjąć z powrotem ponad 500 uszkodzonych gitar, które finalnie zostały spisane na straty.

  Na rynek wchodzi Stratocaster

  W roku 1954 Fender Electric Instruments wprowadza na rynek Stratocastera. Wygląd Telecastera był często porównywany do wiosła, raczej w negatywnym słowa tego znaczeniu. Natomiast nowa gitara Fendera wprawiała w zachwyt, a ponadczasowe body Stratocastera jest po dziś dzień najczęściej kopiowanym kształtem gitary. Nowy model był oferowany również z wbudowanym ruchomym mostkiem oraz w nowych kolorach, wzorowanych na lakierach samochodowych.
  Chociaż minęło trochę czasu, zanim Stratocaster przyjął się na rynku gitar, wkrótce niemal wyprał sprzedaż swojego starszego brata. Tak naprawdę dopiero ten model przyniósł prawdziwą sławę firmie Fender i sprawił, że Leo jest ikoną muzyki rockowej.

  Odmiany Telecastera

  Telecaster występuje w kilku odmianach. Oto główne z nich:
  – Telecaster Custom
  – Telecaster Deluxe
  – Telecaster Thinline
  – Telecaster Plus
  – Tele Jr.
  – J5 Triple Tele Deluxe
  – Cabronita
  – Modern Player Telecaster

  Fender American Standard Telecaster MN 2TS gitara elektryczna

  Czym Strat różni się od Tele?

  Telecastera nazywano czasami “wiosłem” z powodu swojego kształtu, natomiast korpus Stratocastera został specjalnie wyprofilowany (wcięcia ułatwiające gry w najyższych pozycjach) żeby zapewnić maksymalny komfort gry
  W Stratocasterze umieszczono również ruchomy mostek tremolo, obsługiwany za pomocą specjalnej wajchy
  W przeciwieństwie do Strata, Tele posiada tylko dwie przystawki – jedną pod mostkiem, a drugą pod gryfem

  Po więcej informacji odsyłam do strony producenta http://intl.fender.com/en-PL/guitars/telecaster/