Historia Stratocastera

  Projekt, który przetrwał próbę czasu

  Można powiedzieć, że Fender Stratocaster jest niezaprzeczalnie najpopularniejszą i najlepiej rozpoznawalną gitarą jaką kiedykolwiek zrobiono. Od momentu jego wprowadzenia 15 maja 1954, budowa Strata nie uległa zmianie i była inspiracją dla niezliczonych projektów, zarówno firmy Fender, jak i innych producentów.

  Stratocaster był trzecią gitarą typu solid-body, wprowadzoną przez Leo Fendera na rynek. Zanim ujrzał światło dzienne, Fender miał już w swojej ofercie Telecastera oraz Precision Bass, których prototypy zaprezentowano w roku 1951. Oba modele zyskały przychylność wśród ówczesnych muzyków, to też firma postanowiła jeszcze bardziej je ulepszyć oraz rozszerzyć ofertę o zupełnie nowe modele.

  Leo przeanalizował komentarze i prośby muzyków, a następnie przeniósł je na stół kreślarski, gdzie od pewnego czasu powstawał nowy projekt. Tak narodził się Stratocaster. Jego nazwa została zaproponowana przez partnera biznesowego Fendera, Dona Randalla. Miała odzwierciedlać połączenie technologii lotniczej oraz nowoczesnego designu. W rzeczy samej, projekt był i w pewny stopniu nadal jest całkiem innowacyjny.

  Fender American Stratocaster MN BLK gitara elektryczna
  Fender American Stratocaster MN BLK gitara elektryczna

  Podstawowe różnice między Stratocasterem a Telecasterem:

  Stratocaster otrzymał specjalnie wycięte i wyprofilowane body, zaprojektowane z myślą o poprawieniu balansu oraz komfortu gry, również poprzez łatwiejszy dostęp do wysokich pozycji na gryfie
  Dodano trzeci (środkowy) pickup, w celu zwiększenia możliwości kreowania tonu, w odróżnieniu do Telecastera, których oferował tylko przystawki – pod mostkiem i gryfem
  Jedną z ważniejszych, nowych cech Stratocastera, było zamontowanie ruchomego mostka typu tremolo, który pozwalał na płynną zmianę wysokości dźwięków podczas gry

  W przeciwieństwie do gitar typu hollow-body, które były popularne wśród gitarzystów grających w big bandach, nowe gitary solid-body lepiej nadawały się do mniejszych zespołów, grających inne odmiany muzyki. Wkrótce po tym jak świat usłyszał o nowych gitarach Fendera, ten rewolucyjny instrument zawładnął sercami większości muzyków.

  Lata 50 XX wieku

  Kiedy w latach 50 dwudziestego wieku gitarzysta country, Bill Carson był nazywany “tym, dla którego Stratocaster został zaprojektowany”, Buddy Hollow był jednym z pierwszych muzyków rockowych używających nowego Strata na swoich koncertach i nagraniach z zespołem The Crickets. Nowa gitara, momentalnie stała się integralną częścią jego scenicznego imidżu, podobnie jak jego ciemne okulary. Pod koniec dziesięciolecia, brytyjski gitarzysta Hank Marvin z zespołu Shadows, stał się posiadaczem pierwszego w UK, importowanego prosto z USA modelu Strata w kolorze Fiesta Red. Wielki wpływ Marvina pomógł spopularyzować instrument na wyspach.

  Lata 60 XX wieku

  Na początku lat sześćdziesiątych, uzbrojony w swojego Strata, lewo-ręczny gitarzysta Dick Dale wypracował unikalny styl, który nazwał “surf music” i tym samym zyskał miano “króla serfowanej gitary” za nieprzeciętną technikę gry. The Beach Boys również zainspirowało się tą odmianą muzyki, jednak utrzymało lżejszy, bardziej popowy charakter.
  W połowie dziesięciolecia, George Harrison oraz John Lennon znani The Beatles, użyli Stratocastera podczas nagrywania numerów na album Help! Model Sonic Blue można usłyszeć podczas solówki w utworze “Nowhere Man”.
  Pod koniec lat 60, gitara trafiła do rąk między innymi Erica Claptona, Davida Gilmoura czy Jimiego Hendrixa, którzy to wznieśli muzykę na nowy poziom, dostarczając przy tym Stratocasterowi ogromnej popularności.

  Lata 70 XX wieku do dziś

  W połowie dekady, muzyka poszła w kilku różnych kierunkach, z których część stała się mocniejsza, a część bardziej zorientowana na blues’a. Muzycy tacy jak Ritchie Blackmore i Eddie Van Halen (który używając Strata wyposażonego w humbucker, wprowadził rewolucję w muzyce rockowej, swoim ekstremalnym stylem oraz używaniem wajchy) byli na szczycie sceny rockowej, podczas gdy inni topowi muyzcz grający bardziej bluesowe odmiany muzyki, tacy jak Robin Trower czy Rory Gallangher, również co raz chętniej sięgali do stajni Fendera.

  Lata 80 to pojawienie się kolejnych nowych, wspaniałych gitarzystów, między innymi bluesman Stevie Ray Vaughan czy grający muzykę metalową Yngwie Malmsteen, którzy również byli endorserami Stratocastera. Oczywiście jest o wiele więcej muzyków z tamtych czasów, że wspomnę tylko na przykład o Jeffie Becku, który od zawsze używał tego modelu.

  Od lat 70 XX wieku, Stratocastery były nieodzownym elementem niemal każdego gatunku muzycznego, od country przez rock, pop, punk, blues, metal, reggae i wszystko pomiędzy nimi. Lista wszystkich wybitnych muzyków, którzy używali Strata, jest prawdopodobnie niemożliwa do sporządzenia. Stratocaster zagnieździł się we wszystkich gatunkach muzycznych i dla wielu muzyków jest numerem jeden wśród gitar.

  Sprawdź produkty Fendera: http://muzyczny.pl/produkty.pl?rodzaj=SZUKAJ&szukaj=&sortowanie=1&p=137