FENOMEN FENDERA

    Są takie marki z którymi zapoznaje się każdy gitarzysta, a nazwy niektórych z nich wpadają w ucho już w pierwszych dniach nauki. Taką marką jest Fender, uważany dziś za największego producenta gitar. Skąd taka popularność? Po pierwsze, Fender jest marką, która na rynku gości od dawna, co oczywiście wpływa na popularność, jednak na rynku muzycznym znajdziemy także kilka innych firm z długim stażem, które nie cieszą się takim uwielbieniem jak Fender.

    Klucz do popularności tkwi w tym, że producent od początku słuchał głosu samych gitarzystów i to z myślą o nich tworzył instrumenty, a nie stawiając biznes na pierwszym miejscu. Owszem, pieniądze są podstawą dla każdej firmy, lecz skupiając się na potrzebach gitarzystów i tworząc instrumenty na ich kieszeń, można zyskać większą ilość klientów, a to w oczywisty sposób przekłada się na zarobek. Fender może się poszczycić pierwszą gitarą elektryczną typu solidbody, jaką był Fender Broadcaster. Nazwa została szybko zmieniona, bowiem firma Gretsch posiadała zestaw perkusyjny o nazwie Broadcaster, więc gitarę znamy dziś pod nazwą telecaster.

    Gitara o tej konstrukcji doskonale sprawdza się w muzyce country, lecz spotkamy ją w zespołach grających każdy inny gatunek muzyczny, od jazzu po metal. Najpopularniejszą gitara producenta jest bez wątpienia Fender Stratocaster, którego wysławili muzycy tacy jak między innymi Jimi Hendrix czy Eric Clapton. Instrument ten posiada bardzo charakterystyczne, określane przez niektórych „szklankowe” brzmienie, które bardzo dobrze sprawdza się w lżejszych klimatach, lecz jeśli wybierzemy stratocastera z przetwornikiem typu humbucker, nic nie będzie stało na przeszkodzie by używać go w muzyce metalowej. Gitary firmy Fender cenione są za podatność na artykulację, a chcąc nieco zmienić charakter ich brzmienia, wystarczy założyć cieńszy lub grubszy zestaw strun.